A mindennapi életben gyakran találjuk magunkat olyan helyzetben, amikor valakivel meg kell állapodnunk, ekkor érdemes szerződést kötni írásban, hogy előre lefektessük a felek jogállását, az elvárt követelményeket.
Szerződési alapelvek
A polgári jogviszony alanya mind természetes és jogi személy is lehet. Egy szerződés megkötése szempontjából kiemelkedően fontos, hogy a szerződni kívánó fél, az említett polgári jog alanya rendelkezik-e szerzőképességgel. Azaz, hogy jogok és kötelezettségeknek lehet az alanya, hiszen a szerződés mindig kötelemfakasztó.
A szerződésekhez kapcsolódó fontos alapelvek:
- pacta sunt servandra
- clausula rebus sic sentibus
- szerződési szabadság
- visszterhesség vélelme
- együttműködési és tájékoztatási kötelezettség
Szerződéskötés két vagy több fél között
A szerződés köthető két vagy több fél között. A felek között az akarat kölcsönös, a lényeges kérdésekben konszenzus született. Ennek megfelelően kölcsönös akaratukkal jöhet létre a szerződés.
A legtöbb szerződés esetében a felek lehetőséget kapnak, hogy maguk állapíthatják meg a szerződésben foglaltakat. A magyar jogszabály leírja, hogy a szerződés olyan lényeges elemeiben nem kell külön megállapodni a feleknek, amit a Ptk. a vonatkozó jogszabály rendez.
A szerződést, azon belül a felek a jogaira és kötelezettségeire vonatkozó szabályokat a felek azonos akarattal megváltoztathatják, ha a Ptk. az eltérést a sorai között nem tiltja.
A szerződések legfontosabb tartalmi részei
Véleményem szerint szerződés kötelező és érdemes tartalmi pontjai:
- a szerződés megnevezése
- a felek pontos meghatározása, jogállásuk
- a szerződés hatálya megszűnése
- a szerződés tárgya
- a felek jogai és kötelezettségei
- teljesítés
- fizetési feltételek, díj meghatározása
- szerződést biztosító mellékkötelezettségek
- vis maior
- jogi iránymutatás
- kelt
- aláírás
A szerződés tartalma részletesen
A szerződés megnevezése fontos tartalmi elem, hiszen már ebből következtetünk a jogügylet lényegére, annak céljára. Mivel a magyar polgári jogban számos szerződéstípussal találkozunk, ezért pontos behatárolása komoly jogászi megfontolást igényel.
A haza jogban lefektetett a partnerválasztás szabadsága. Tehát bárki szabad elhatározásból szerződést köthet az általa választott szerződő féllel. E szabadságnak egy korlátját ismerjük, amikor szerződő partnerünk csak meghatározott lehet, ilyen pl. a bankkölcsön szerződés, amikor a szerződés értelemszerűen csak a bankkal köthető meg.
A szerződés időbeli hatálya mutatja meg számunkra, hogy a felek által megkötött szerződés melyik napon lép életbe. Ettől a naptól a szerződés a felekre annak megszűnéséig kötelező. Így értelemszerűen ezen pontban érdemes feltűntetni, hogyan szűnhet meg a szerződés. A Ptk. rögzíti a szerződés megszűnésre vonatkozó alapeseteket. Érdemes megemlíteni, hogy a szerződés megszűnése, az elállása a szerződéstől és a szerződés felmondása nem azonos jogintézmények. Elmondható, hogy megszűnés legjellemzőbb módja a teljesítés.
Szerződés megszüntetésének menete
A szerződés megszüntetése gyűjtőfogalomként is értelmezhető, ezen belül különböző megszüntetési mód említhető. Ilyen:
- a megszűntető szerződés
- a felbontó szerződés
- felmondás
- elállás
A megbízási szerződés esetében a szerződés tárgya a megbízó által a megbízottra bízott feladat ellátása. Fontos elem, hiszen e nélkül a szerződés okafogyottá válna.
A felek jogai és kötelezettségei, a másiktól elvárt teljesítés. Fontos meghatározni, hogy mit kívánunk szerződő partnerünktől, és ezért mit nyújtunk mi.
A teljesítés legfontosabb célja a kikötött magatartás beteljesülése, véghezvitele, amely a szerződés által lefektetett érdek, cél beteljesülése. A teljesítésnek olyannak kell lenni, hogy az a kötelem tartalmának megfeleljen. A teljesítés fontosságát mutatja a hozzá kötött polgári jogi alapelvek sora. Ilyen:
- reális teljesítés
- teljesítési jóhiszeműség
- együttműködési és tájékoztatási kötelezettség.
A szerződéses kötelem a megfelelő teljesítés megléte esetén megszűnik.
Ilyen eset pl. a megbízási szerződés esetén a rábízott feladat ellátása, és ezért megfelelő ellenérték, a munkájáért járó díj átadása, melynél fontos, hogy pontosan meghatározott legyen. Jó, ha a szerződésünk részét képezi a fizetés módja, formája, gyakorisága, esedékessége.
Hogy miként biztosíthatjuk magunkat, hogy a másik fél magatartása nem okoz nekünk kárt? A szerződést biztosítékai lesznek segítségül, ilyen pl. az adásvételi szerződés esetén a foglaló, vagy vállalkozási szerződés esetében a kötbér.
Amennyiben saját szerződésemet írnám, e pontban biztosan részletezném a vis maior által bekövetkezett károkért való felelősség szabályait is, melynek szabályozása már a római korban is megtalálható, ám nem ritka, hogy a szerződésekből kimarad.
Szerződésünk végére érve három lényeges követelménnyel kell zárunk írásunkat. A jogi iránymutatás a Ptk.-ra hivatkozással, illet alaki követelmény a szerződés keletkezési helyének és idejének szerződésbe foglalása, illetve valamennyi szerződő partner aláírása.
Amennyiben Ön is szerződést kíván kötni, és annak szakértői útját választaná, forduljon hozzánk bizalommal!