Előfordulhatnak olyan élethelyzetek, amelyeket nem tudunk összeegyeztetni a munkával. Szerencsére az ilyen esetekben nem kell otthagynunk a munkahelyünket, hiszen van lehetőség fizetés nélküli szabadság igénylésére. Ez azt jelenti, hogy a munkaviszony él, azonban bérkifizetés a szabadság ideje alatt nem történik. A szabadság lejárta után pedig visszatérhetünk a munkaállományba. Lássuk, milyen esetekben jár, vagy kérvényezhető fizetetlen szabadság!
Fizetés nélküli szabadság alanyi jogon
Egyes esetekben törvény írja elő a fizetetlen szabadság biztosítását. Amennyiben a munkavállaló megfelel a törvényben foglaltaknak, úgy a munkáltató köteles jóváhagyni a fizetés nélküli szabadság kérelmét.
1. Gyermek gondozása
Ebben az esetben a fizetetlen szabadság a szülők vagy nagyszülők által igényelhető addig, amíg a gyermek betölti harmadik életévét. Beteg gyermek esetén annak tizedik életévéig is jár, amennyiben személyes gondozásról van szó. Ide tartozik az örökbefogadás esete is, ilyenkor nincs meghatározva a gyermek kora.
2. Hozzátartozó tartós ápolása
Maximum két évre vehető igénybe abban az esetben, ha hozzátartozó személyes ápolására van szükség. Arról, hogy az ápolás indokolt orvosi igazolást szükséges felmutatni a fizetés nélküli szabadság igénybevételéhez.
3. Katonai szolgálat
Tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés esetén is kérelmezhető és kötelezően biztosított a fizetetlen szabadság.
Fizetés nélküli szabadság egyéb okokból
Fizetés nélküli szabadság nem csak a törvényben foglalt indokkal adható. Igényelhető egyéb esetekben is, például hosszabb külföldi utazás vagy lakásfelújítás idejére. Ebben az esetben azonban a munkáltató szabadon dönthet a szabadság jóváhagyásáról, és nem köteles megadni azt. Amennyiben pedig jóváhagyja, úgy saját maga által szabott feltételekhez kötheti.
Hogyan vehető igénybe?
Habár a hivatalos kérelem benyújtása nem hosszú folyamat, érdemes előzetesen szóban beszélni erről a munkáltatónkkal. Ha szóban jóváhagyja, elkezdhetjük a hivatalos papírozást is, ha viszont már előzetesen elutasítja a kérelmet, időt és energiát spórolunk azzal, hogy nem indítjuk el hivatalosan az igénylési folyamatot.
A kérelem egy formanyomtatvány, aminek tartalmaznia kell a kérelem címét, a kérelmező adatait, a szabadság kezdeti és befejező dátumát, tehát a konkrét időszakot, az indoklást, valamint a kérelmező elérhetőségét. Ezt követően mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak szükséges aláírnia a dokumentumot. A fizetés nélküli szabadság igényét a munkavállalónak a szabadság tervezett kezdete előtt 15 nappal be kell jelentenie a munkáltató felé.
Fizetetlen szabadság munkáltató indítványozására
Nem minden esetben a munkavállalóban merülhet fel az igény. Igaz, ritkán, de előfordulhat, hogy a munkáltató bizonyos ideig nem tudja foglalkoztatni a dolgozót. A COVID járvány idején például sok munkáltató és munkavállaló közös megegyezésére a dolgozók kényszerszabadságra mentek. Egy ilyen helyzetben ez a megoldás számított a középútnak, ahol egyik felet sem éri – a helyzethez képest – nagy kár.
Konkrét esetek
Közalkalmazott státusz
Gyakran felmerül a kérdés, hogy hogy a kifizetés nélküli szabadság közalkalmazott státuszban is igénybe vehető-e, esetleg más szabályok vonatkoznak erre az esetre. A válasz azonban az, hogy semmiben sem különböznek a közalkalmazottakra vonatkozó szabályok a téma kapcsán. Ugyanazokkal a feltételekkel, ugyanolyan úton vehető igénybe a fizetetlen szabadság a közalkalmazottaknak is.
Fizetés nélküli szabadság TB: hatással van a társadalombiztosításra?
A fizetett szabadság alatt a társadalombiztosításban nem történik változás. Más a helyzet azonban azzal a szabadsággal, ami alatt nem történik bérkifizetés. Ebben az esetben ugyanis a TB is szünetel. Ez az egyik hátrány, amivel a fizetetlen szabadság időtartama alatt találkozhatunk.
Fizetés nélküli szabadság megszüntetése
Az alanyi jogon járó fizetetlen szabadság értelemszerűen addig jár, ameddig az azt indokló helyzet fennáll.
A kérelem alapú, egyéb okokból igényelt kifizetés nélküli szabadság formanyomtatványa alap esetben tartalmazza a szabadság időszakának befejező dátumát. Ilyenkor a passzív állományban lévő munkavállaló az ezt követő munkanapon köteles ismét aktívan munkába állni. Ha a megállapodás megkötésekor munkáltató és munkavállaló nem határoznak meg konkrét időszakot, úgy a fizetés nélküli szabadság megszüntetése időközben bármelyik fél által kezdeményezhető. Ezt az igényt azonban 30 nappal korábban jelezni kell.
Ha Önnek egyéb munkajogi ügyekben van szüksége tanácsra vagy segítségre, keresse bizalommal a Dr. Bodó Gergely ügyvédi iroda szakembereit!